Font

Týdenní pobyt ve Fontainbleau skončil. Večerní koulovačka na benzínce někde v Německu dala jasně najevo, že zima začíná diktovat. Lepší zakončení sezóny jsem si asi nemohl přát... na otázku, zda se vyplatí jet 1300 km na šutry, je jasná odpověď - příští rok zase! Tak jen trošku toho shrnutí pro ty, co tam nikdy nebyli a pár fotek, co nashromáždila v aparátu Belma.

Cesta
Není to tak strašné, jak to vypadá. Pořád po dálnici a za 12 hodin jste tam. Naše auto jelo přes noc. Po téhle zkušenosti bych příště preferoval model Šárky spočívající v přespání v půlce a druhý den omrknout třeba Remeš a v podvečer na klid dorazit na místo.  

Ubytování
Vzhledem k nočním teplotám a naší pohodlnosti jsme si vybrali jednu z gites, kterých je v okolí plno. Je to levné a je to parádní. Statek z 18. století na samotě mezi koňma, večerní krb... na jednoho to vyjde do 10 eček na den. Více zde. V okolí jsou také kempy a je možné spát také ve voze na parkovištích v lesích. 


Lezení
Poslední dobou se ze mne trochu vytratil lezecký zápal. Ale tohle byl teda megapodnět! Odhodil jsem průvodce, vykašlal se na čísla a jen lezl, co mi padlo do oka. Za týden ani jeden sitstart. Vylezeno přibližně 80-100 boulderů. V podstatě jsem tam nalezl metry. A to lezení! Technické ladičky, vysoké stěnky, rajbasy, krásné oblinky, ale také kyzy, spáry a další pískovcové výtvory. Zaleze si každý. Dokonalý materiál. Jak říká Adam Ondra v tomhle rozhovoru - I was completely blown away by the quality of the rock, it's so friendly for the skin, it's like touching the skin of a baby, but at the same time it's got very good friction. I think that for bouldering, you can't really find a better type of rock in the world.

A ty dopady - píseček, rovinka, člověk se celý den motá bosky, no prostě paráda. Ideální pro děti. Za celou dobu jsme navštívili pouze tři oblasti (Apremont, Elephant a Bas Cuvier), takže jsme zdaleka neviděli vše. Pořídil jsem nejnovějšího průvodce pouze na obtížnosti 5-6, což dělalo celkem 4000 boulderů. Pája sice trošku brblal, že tam nejsou fotky šutrů a žádné sedmičky, ale podle mne to vůbec nevadilo. Člověk se zorientoval velmi lehce...

Co dělat mimo lezení?
Zámek ve Fontáči je krásné královské sídlo, památka UNESCO a rozhodně stojí za to. Do Paříže je to hodinka vlakem (15 éček zpáteční lístek na vlak + MHD na celý den). V lesích rostou hříbky. V místních obchodech je parádní výběr laskomin a pochutin. Víno je levné a výborné. 

A teď fota...
5 comments:

Anonymous said...

Díky Poku. I kdyz uz lezu malo, tohle si asi jeste dopreju... i diky tvym clankum... ď. *arno*

Anonymous said...

Jeden by řekl, že parádní písek končí kolem Bad Schandau... Willhem

Anonymous said...

pokáču ty seš tak fotogenickej
s.

mara said...

Parádní vejléét. Šáro, máš super tepláky, Poku, ty máš fajn tričko a parádní čelenku. A vůbec, všici jste parádní.
m

Anonymous said...

Moc příjemné čtení Poku.
A teď hurá na Čertovky (i Vilda už se těší) :-)
d.