Rozhovor

Nejdražší návštěvníci tohoto blogu!

Rozhodli jsme se, že Vám k Vánocům věnujeme skvostný dárek.
Tím darem není nic menšího, než upřímná a necenzurovaná zpověď autora tohoto blogu, lezce, herce, cestovatele, alkoholika, pěstitele kaktusů, snílka, milovníka žen a života vůbec, muže mnoha zájmů i tváří, mého přítele - Petra „Pokáče“ Pokorného, řečeného Foton.
V tento slavnostní vánoční čas se uvolil odpovědět na několik otázek, které jsem se mu odvážil zaslat na mejl (nejprve mi tedy zaslal otázky on, ale jelikož je na blogu nyní přejanisováno a první interview se hodí udělat s autorem blogu, tak jsem je jen o několik doplnil a poslal zpět) a které snad alespoň částečně poodhalí zákoutí jeho složité duše.
Tolle et lege.


Odpovídá Petr „Pokáč“ Pokorný

Proč vlastně lezeš a jak jsi s lezením začal?
Proč lezu - tak hlavně mě to hafo baví. Když nelezu, tak mi to chybí. Proč mi to chybí? Protože lezení a vše okolo toho je úžasné... Jak říká Steph Davis – “Mostly because it simply makes me feel good. It can be a lot more involved than that, of course, but it really is that simple”.

Steph Davis

Jak jsem začal? Jsem se kdysi ocitl na Palštajně a jelikož tam nebylo co dělat, tak jsem se nechal přivázat na lano a zkusil to, ...no a pak jsem odjel do Paklanice s nejzkušenějším lezcem z Čeladné, Pavlem Řehákem (aka Plazma), a vylezli jsme spolu Mosoraški (350 metrů, nejtěžší délka za 5c myslím), za což ho dodnes obdivuju, že do toho se mnou šel...dokonce jsem tam tahal některé délky i na prvním konci lana. Raději jsem se poté přihlásil na horoškolu VHS, kde jsem potkal Davida Liškuta Regenerátora, což bylo taky zásadní setkání.

Jaký styl lezení preferuješ a na kterých skalách? Nejoblíbenější oblast?
Styl – co nejvíce cest jakékoliv obtížnosti na OS, mám rád krasovou dekadenci a jasné linie.
Bouldery – definitivně Castle Hill, magické místo

Skály –moravský vápenec, valašské pískovce, Sasko

Hood bosky v high ballu, Castle Hill

Máš nějaké intelektuálně náročnější koníčky, než zalamování lišt? Třebá... kaktusy?!"
Nesnáším lišty, mám rád obliny!!!
Momentálně se ve volných chvílích věnuji divadlu...s naším souborem OF 21 zkoušíme Hamleta (hraju Hamleta)a Bouři (hraju Mirandu), premiéra bude v sobotu v Alterně, očekávám brutální zážitek!
A kaktusy...ach, Espostoa Lanata je můj oblíbený...a taky zkouším vypěstovat ze semínek Lophophoru Williamsii, neboli peyotl... v našich zeměpisných šířkách je malá intenzita slunečního svitu, takže nebudou obsahovat dostatek psychadelických látek...ale to nevadí, život je psycho sám o sobě

Peyotl fraktál

Nejoblíbenější alkoholický nápoj?
Plzeň, dobré víno, kvalitní domácí –ovice, long island ice-tea, rum, absint

Kolik piv jsi nejvíce vypil za jeden večer?
Když dám deset dvanáctek a nedělám ostudu...tak to stačí

Pokud by jsi do konce života mohl vypít pouze jedno pivo, které by to bylo a při jaké příležitosti?
Krutá otázka...asi bych navštívil vlastní pohřeb a připil si Plzní na toho týpka, co bude zpopelněn...

Oblíbená sexuální poloha?
No v podstatě se dá říct, že nemám neoblíbenou polohu...někdy se rád nechám ovládat, někdy rád ovládám, někdy to nezvládám....asi by mě nepotěšil double homo žanda slap, ale to je z jiného soudku.

Pokud by bylo možné sex rozčlenit do kategorií jako lezení, kam by jsi se zařadil? (sportovní, tradiční, highball, deep water solo, bouldering, zimní lezení, technické lezení, sólování, vícedélky...)
Asi bych se zařadil k tradičním soulozičům. Jako na písku, věž ozdobená kruhy, přistupuješ k ní s respektem, ale zároveň s touhou ji dobít a stanout na vrcholu, zapsat se nesmazatelně do její vrcholové knížky, na většinu cest se pak nedá vůbec zapomenout....na rozdíl od supr zajištěného sportovního lezení – to je občas nuda (i když některé cesty v Krase...hmm). Bouldering – to je spíš taková rychlovka, takže občas taky super. Moc mi nejdou vícedélky.

Věříš v existenci UFO? Jsou už mezi námi? Případně kteří to jsou?
UFO je prý dobré do spár. Tak mě napadá, že všichni milovníci spár jsou dost z jiného kosmu.

Oblíbení filmový, literární a komixový hrdinové a proč?
Film – Blade Runner Deckard v podání Harrisona Forda – dost macho, ale neustále dostává do držky od androidů, šéf ho jebe atd...a ta scéna, jak svede Rachel...hmm.


Knihy – momentálně James Cook, čtu jeho deníky a byl to fakt borec...
Komix – Buddy z komixu Hate, takový skoro třicátník, looser ze Seatllu, co prodává v antikvariátu, pije pivo, miluje hudbu a nesnáší svět...

Brněnské hospody, které můžeš doporučit.
Jsem odkojen Alternou, rád navštěvuji Průmyslovku a Art. Ale doporučil bych hospodu U Špinavce v Židenicích – supr pivo, nepříjemná obsluha a nádherný výhled na železniční trať.

Co bys rád dostal na Vánoce?
Samozřejmě double homo Žanda slap, ty snad ne?

Už jsi někdy někomu provedl Žanda slap?
Ještě ne. Ty jo? Myslím, že to zřejmě zůstane pouze v teoretické rovině. Bohužel? Naštěstí? Nebo to můžeme zkusit spolu...nechci přijít o děvče...

Každopádně bych rád navrtal borhák v Rudicích a napřímil tak Žandovu cestu, název jasný - Žanda Slap, bude to nejmíň 8+.

Myslíš, že je důležité udělat shyb na jedné ruce? A na dvou? A KOLIK??
Důležité je být čestný a upřímný.

Pokud by sis sám sebe představil jako hlavního hrdinu lezeckého filmu, co by sis vybral do soundtracku?
Asi titulní píseň z legendárního outdoorového seriálu Přátelé zeleného údolí.

Srneček Janeček s fenkou Haluškou

Věříš na horoskopy? Na osud? Na lásku na první pohled? Na předpověď počasí?
Horoskopy – jsou mi ukradené
Osud – nevím

Láska na OS? Dobrý výkon
Přepověď počasí – i když ve vzduchu je cítit déšť, jedu do Krasu

Nejinspirativnější lezec/lezkyně.
Jan Puš díky své zálibě v mechovo kvakerské dekadenci

Značka lezeček?
Úplně jsem propadl Scarpa Vision.

Co jsi praktikoval za sporty před lezením nebo nyní současně s lezením? Nějaké úspěchy?
Hrál jsem basketbal – když jsem protekčně trénoval s brněnskou Zbrojovkou, tak jsem se jednou poblil na tréninku. V tenise jsem často trénoval na zdi a vymýšlel si celé zápasy (já proti zdi, která na sebe brala podobu světových hráčů), jednou jsem takhle porazil Agassiho.

osmdesátá léta, to byly časy...

Nejintenzivnější lezecký zážitek?
V letošním roce bych mezi nejintenzivnější zážitky zařadil přelezení Rorejsů nejprve se Stračenou, pro kterého to byla rozlučka s Krasem před odletem do Kanady a pak druhý den s Katkou, pro kterou to byla první sedmička. A Macocha s Haveláčem, který to lezl po 25 letech. A taky letošní Chřibský Hnědák byl super. A nemůžu nezmínit tvou snahu vylézt Rekonstrukci, takhle jsem si už dlouho nezajistil... A intenzivní poznávání Rudic.

Jakou nejstupidnější věc jsi provedl ve stavu naprosté alko/drogové intoxikace?
Uf, toho bylo...ztráty různých věcí, probuzení se vedle podivných individuí, popálení si nohy o topení v šalině, vyměšování různých tekutin na různých místech...to sou ale klasické záležitosti...no nejstupidnější určitě bylo, když jsem kdysi na Silvestra najebaný řídil auto plné lidí do 20 km vzdálené hospody.

Jakou nejbláznivější věc jsi udělal, aby jsi zaujmul nějakou dívku?
Já jsem strašně stydlivý člověk...

Nejzábavnější rande?
Co já vím...kdysi ještě na gymplu jsem po školním plese pozval dívku do kina a furt jsem chodil blít...a když jsme u těch plesů, tak rok předtím jsem se po plese potřeboval dostat do babiččiného baráku (která tam tehdy nebyla) a nemohl jsem najít klíče...tož jsem rozbil okno od WC, protáhl se jím, spadl do záchodu a po nějaké chvíli vítězoslavně otevřel zevnitř okno v ložnici, aby slečna mohla vlézt dovnitř....asi nikdy nezapomenu, jak jsem pak ráno došel domů, přes sako oblečený nátělník, vzbudil jsem rodiče se slovy: “rozbil jsem okno u babičky, jdu spát” a vyslechl větu: “myslíš že je důstojné takhle začít vztah?”

Máš nějaké lezecké cíle na další sezónu?
Chceme jet se slečnou K. v létě na měsíční road trip, takže cílem je, aby to vyšlo.
Lézt trochu víc na písku.
Vylézt devítku.
Udělat ještě nějakou cestu.

Jak kloubíš lezení s normálním životem?
Lezení má většinou přednost.

Nějaké motto? Vzkaz čtenářům?
Do that thing!

17 comments:

Anonymous said...

To sou věci. To sem si teda o tobě nemyslela. Na oko slušnej a džentlmen a za rohem se z něho vyklube hověz......

Hoši napřímení žandové by mělo být bez borháku aby to dopekel mělo grády. Dyk v krase už nejsou žádné morálové cesty:-( s bouldermatkou to půjde Čj

Anonymous said...

Cus Caji, tak jo, dam na Tebe a udelame to moralove:-)to bude docela hustý nástup, rekl bych. Pad do jeskyne...Zajdu se tam o Vanocich podivat a treba to i zkusit...
Pokac

Anonymous said...

Já tě žeru!!!:) Být holka tak nevim nevim....hlavně to nejzábavnější rande...to je dle mého gusta:)) A je ta premiera veřejnosti přístupná...?
Mrnda

Anonymous said...

Premiéra je v rámci Vánočního večírku Alterny, což je uzavřená společnost..můžeš mi ale poslat květiny:-)

Anonymous said...

Nebo kaktus...:)
M

Lucie said...

Chlapci, vy tento blog posouváte na úplně nový level... a mě se to líbí :) Mé dny v práci jsou bez nového příspěvku jakoby bez barev...
Keep going!!!

Anonymous said...

Mrndo, proč nejsi děvče:-) Společně by jsme prolézali nejzapadlejší a nejdekadentnější linie, škádlivě by jsme po sobě metali lokry, po večerech si předčítali z atlasu mechů a lišejníků, předháněli se v počtu vypitých piv a přelezených cest, hledali panenské linie a pod převisy se po nocích těšili na další den v oblacích maglajzu:-))
Pokac

Anonymous said...

hoši nechte toho nebo si budu myslet, že jste teplí ale tutláte to

Anonymous said...

jináč kemoši, do vánoc času dost, tak mám nějaké tipy na prvovýstupy...co kdybychom zajeli do chřibů a vošéfovali vrtačku u vlka, eventuelně by stačil nějaký bh a ampule a zavrtáme to do písku nejťákem...Čaj

Anonymous said...

cajdicku, ja budu v Brne od 27.12. furt, takze jsem ti k dispozici, muzeme spolu vrtat do pisecku, drahousku (mam k dispozici 1 borhacek a lepidelko, prdelko). Anebo myslis jeste pred Vanocema? A vy nakonec nikam nejedete o vanocich?
Pokac

Anonymous said...

=)) No fuj hanbička.....Borhačečky i lepidilečko by bolo....ale čas by byl jen do 27:( Jo Čajdo, dneska sem zkoušel Schody do Nebe na Býčině. Super věc, hlavně mám šanci to vylézt, což mě dost zaskočilo, a tak se ptám jestli jsi to lezl u prvního s tím oblým stiskem na pravačku a zoubkem nad ním. Pokud ano, tak to jako fakt je 9-??
Mrnda

Anonymous said...

však už bys taky Mrndo konečně nějakou 9- měl vylézt:-). Ono je tam fakt sucho teď? Paráda, se tam mrknu a otestuju prst...
Pokac

Anonymous said...

já myslím, že je to určitě nejlehčí 9- v krase boulder mezi prvním a druhým jde docela v pohodě. S quidem jsme to tipovali na 8+/9- ,ale klasu neměnit!!!
Jinak přes svátky jsem volnej, neboť jsem volnej úplně a asi do štědrého dne bych od neděle podnikl třeba nějaké chřiby a pak nevím ale silvestra asi budu slavit v ádru, poněvadž na jih se nechystám...návrhy a plány kam mne chcete drahouškové mi určitě napiště, bo jsem už dlouho nejezil s žádným chlapiskem jako je pokáček na hnědáka....pac a pusu čaj

Anonymous said...

Slušné teplé hnízdo, nebo hnízděčko? V těch Chřibech přespěte pod nějakým převisem v jednom spacáku. Ať je tepleji.

Anonymous said...

Ok, kdyztak se ti caju ozvu
Pokac

Anonymous said...

To je plán!! A tak co toho 27. něco??!Na ty chříbky by se dalo. My pak, Poku, jedeme s Mrndou SPOLEČNĚ na horskou chatu kde není ani elektřina, no prostě romááčo! :) mára

Anonymous said...

No ja prijedu do Brna 27.12. z hranic, ale kdyby se neco domluvilo, tak bych to mohl vzit pres Chriby rovnou a nekam dojet v ten den...dam sem vedet, az promluvim s Cajem...
pokac