Rozhovor

Dámy a pánové, je to tu!
Přinášíme Vám rozhovor s prvním členem HO Průmyslovka, který pokořil hranici 8a, Davidem "Mr. 8a" Liškutinem! Dozvíte se šokující okolnosti Davidova nelidského tréninku (a jeho následků), Davidovy názory na klasifikaci (8a možná jen 7c?! COŽE??!!) i jaké jsou jeho bizarní lezecké vzory, taktéž přiznání alkoholových excesů a naked climbingu, objeví se zde Ježíš, Alan Turing, sumec pod splavem, kapitán Bombardón, Klingoni, mlíkař Dan a mnoho dalších! A co víc, čeká Vás i LATINSKÉ RČENÍ!!
Neváhejte a račte vstoupit:

Ahoj Davide!

Nemohu odolat a vypálím to hned na začátku – tak jaký je to pocit, přelézt 8a? Slyší člověk ve slaňáku nějaké hlasy? Roztrhají se mraky a dopadne na tebe snopek slunečních paprsků?

Ano, nejsi sám, kdo to očekával. Také jsem si říkal, že se otevře nebe, pohlédnu do očí stvořiteli a smyjí se mi všechny hříchy. Ale nic se nekonalo, cvakneš slaňák, juchuchů, a tím to hasne.
Tak třeba až u 8a+, ale jestli ani potom nic, tak začnu pochybovat, že na mě ještě někdy prst boží pokyne..


Inkriminované 8a je cesta Kombinace Epita na Vaňousech, řekni nám prosimtě o této cestě něco.

Je to velmi klasický Krasový kvak. Je ztělesněním všeho nejbáječnějšího, co v Krase máme. Krátký štěk naroubovaný ze dvou cest. Jen zde chybí ojetý stupy, ale ty nejsou potřeba, protože to jde naštěstí celý vyshybovat. Venkovní friťákovský boulder. No prostě všechno to, co mají mazlíčkové rádi.

A je to skutečně 8a? Nevleze do toho Asu, Leošák nebo Náčelník a neshodí to na 7b+/7c-?

No vidíš, to je možná odpověď na tvojí první otázku. Nenahlédl jsem do anima mundi, protože je to jen trapně nadsazený 7c…
Mě to přišlo celkem příjemně lezitelný, některý 9viny mě přišly problematičtější. Ale do klasy se montovat nechci, to je pro povolanější štěňátka.

Jak si třeba vysvětluješ, že 8a vylezeš na pár pokusů a 7c nebo 7c+ jinde je snad nemožné přelézt?! Neměl by jeden zodpovědný člověk jít a přelézt všechny cesty a konečně napsat, za kolik to je všechno? Dopsat k těm cestám „M“ jako morfo (cesta těžší/lehčí podle toho, jaký má člověk tvar) nebo třeba „P“ jako psycho? „B“ jako blbost? Viz. Podnětná debata na http://www.climbers-uh.net/vzkazy/aktualne.aspx

Ano, všichni čekáme na znovuzrození mesiáše, který nám s konečnou platností řekne pravdu o klase.

Je asi jasný, že každýmu sedne trochu jinej typ cest (diskuze vysocí versus menší lezci je myslím dost rozšířený fenomén) a klasa asi jen přibližně nasměruje tvé ambice. Uvádění, že je cesta morfo-psycho-blbost, je samozřejmě pitomost. Cesty šité na míru by asi ani moc zábavný nebyly.

Každopádně se nabízí otázka – co teď? 8a+? Zatím to bylo jen takové nevinné laškování, kdo první přeleze 7a, 7a+, 7b+ atd., ale tohle už je trošku vostrý, ne? To je furt nezávazné soutěžení mezi kamarády a najednou máš výstup roku!

Ty vole, takhle s despektem se dívat na minulost. První 7a byla mnohem větší zábava, třikrát spadnout Pokáčovi prdelí na hlavu spod prvního bylo jiný dobrodružství. Taky sme to mnohem grandiózněji oslavovali. - Stránská rulez, Zkus se životu dál smát, obzvlášť.

Máš už vyhlídnuté nějaké další 8ačka, která chceš zkoušet? A 8a+ka?

Jasný, je jich plnej Kras. Ještě sem (krom Náladové a Barikády) žádný nezkoušel, takže těžko tvrdit, že bych měl nějaký vyhlídnutý. Ale neboj, až zas nějaký lezitelný najdu, tak to hned napráskám.

Myslíš si, že tvoje letošní fazóna je odrazem systematického tréninku v zimně? Trénoval jsi s Luckou, která taky jede jak pila, tak by to člověka i napadlo.

No jasný, já potřebuju tvrdou ruku, řádné vedení a program. Lucka a její excelové tabulky mě postavily do latě. Žádný bezúčelný bouldrování, ale poctivá posilovací drezůra.
S láskou spolu

Můžeš se s námi jen tak nezávazně podělit o svůj tréninkový plán? (v příloze ti posílám excelový dokument, do kterého prosím podrobně vyplň tréninkové hodiny, zaměření tréninku, objemy apod.)

Kontaktuj moji trenérku.

Massa Bob nic nevědět, mě říct co dělat, kolik zvedat, jak dlouho viset a já udělat.


A nyní naše obvyklá baterie otázek, aby byl tvůj obraz, řekněme, více plastický: Proč vlastně lezeš a jak jsi s lezením začal?
Protože sem zatím nenašel uspokojivější využití volného času. Je to jedinej sport, u kterého jsi se schopný zlepšovat i přes handicap alkokultury.

Moje začátky lezení jsou spojený s jeskyňařením, skrze který sem se poprvé dostal na Holštejn. Nějakej čas sme si užívali rochnění v bahně, a pak sme (s mým tréninkovým guru – Žluťákem) vylezli z temnot na světlo a snažili se plácat v holštějnských „lehkých cestách“. Překvapivě jsme nebyli schopní nic vylézt, tak jsme pro utužení kondice začali chodit na frit.
No a pak už je to ta tradiční procházka trnitou zahradou, co každej zná.

Jaký styl lezení preferuješ a na kterých skalách? Nejoblíbenější oblast?

Sportovní lezení spíše jednodélkový, ale nebráním se ani více délkám.

Teda teď jsme se ještě s Janisem v Tarnu začali více věnovat také naked climbingu, a i když je občas pro jističe trochu problematičtější neustále sledovat prvolezce, protože ne každý snese pohled do medvědího oka, tak mě celkově tenhle koncept přijde dost vydařený.. Back to the roots.

Máš nějaké intelektuálně náročnější koníčky, než zalamování lišt? Třebá... bambusy?

Bohužel bambusy, co nám rostly na zahradě, sem musel o víkendu pokácet. Takže už zbývaj jen ty vaše falusy..

Vzhledem k tomu, že sme se spolu poznali na fildě na filosofii, tak můžu předstírat, že se tomu věnuju ve volným čase, ale nevím, jestli sem k sobě úplně upřímnej. Eště onehdá sem snažil dopsat svojí diplomku o Turingově testu, ale nevím jestli se mi to ještě podaří dovést do konce.
Taky sem se snažil pochopit, o čem mluví ten chlápek na vozíku, tak si o tom občas něco přečtu, ale Alenku v říši kvant už mám taky hezky dlouho rozečtenou. Takže až na naše přínosná vědecká okénka v hospodě nebo na výjezdech, je to celkem bída. No možná, že až teď budu zas konečně nezaměstnanej, tak se zas budu moct věnovat těmhle důležitým věcem.

Lezecký vzor?

Šimpanz

Mít nosný klouby i na prstech, bych teď dost potřeboval. Moje zručnost je stejně někde na úrovni Homo Habilis, takže ztrátu jemné motoriky bych asi ani moc nepoznal.

A myslím, že by se dali vypozorovat i jiné společné dovednosti. Třeba v umělecké rovině jsem jim dost blízko už teď, viz
http://scienceworld.cz/biologie/simpanzi-kresby-diagnostikovany-jako-vytvor-psychotika-1930
Dost už jemné motoriky, ja chci mít prsty jak motyky. Ou jeee.

Nejoblíbenější alkoholický nápoj?

Kapitán Bombardón. Akorát už nevím, z čeho všeho sem si to onehdá namíchal, ale dalo by se to snad zjistit podle toho, co tam všechno měl Čert na té akci k dispozici, ale vím, že to byla lahůdka, jen samý tvrdý s trochou ovoce. No prostě svačinka šampióna. Navrch pět piv a sem jak beránek.

Nejodpornější alkoholický nápoj?

Kupovaná meruňka, taková ta lahodná sladká věc s příchutí PCBs. Bože, eště teď se mě z toho navaluje.
V 15 sem ji téměř na ex vypil pul litru. Pak sem pul hodiny skotačil, pul hodiny blil a tři hodiny spal na palouku.
No pak sme se vrátili domu z „projížďky na kole“ a zase bylo hej.
Kocovina tehdy ještě nebyla.
Jen ta pachuť zůstala.

Kolik piv jsi nejvíce vypil za jeden večer? A proč?

Za večer moc nevím, ale myslím, že nejvíc piv sem vypil v průběhu dne a večera na seleti.
Myslím, že jich bylo 18.
"Proč" není dobře položená otázka.
Pokud by jsi do konce života mohl vypít pouze jedno pivo, které by to bylo a při jaké příležitosti?

Jakýkoliv by se mě dostalo od ruky, než by mě v odmašťovně přikurtovali k pelesti.

Oblíbená sexuální poloha?

Sumec pod splavem.

Pokud by bylo možné sex rozčlenit do kategorií jako lezení, kam by jsi se zařadil? (sportovní, tradiční, highball, deep water solo, bouldering, zimní lezení, technické lezení, sólování, vícedélky...)

Traditional lowball, shallow water soloing.

Věříš v existenci UFO? Jsou už mezi námi? Případně kteří to jsou?

Vole s neviděl Nevělíka, E.T. jak když vyšije, by mě zajímalo, kde se od těch 80. let skrýval? A co takovej Náčelník, tutovej Klingon.

(Teď teda doufám, že si mě teď nenajdou a nebudou mě dělat tu jejich tradiční rektální analýzu.)

Oblíbení filmový, literární a komixový hrdinové a proč?

Moooc postav. Myslím, že s filmovýma postavama se celkem ztotožňuju s tvým leporelem z předchozího rozhovoru, eště bych tam doplnil Woodyho Harrelsona z Takových normálních zabijáků, Topola v Žiletkách, Millu Jovovich v Pátém Elementu…


Komiksová Tank Girl mě přišla vždycky úžasně sexy. Taky chlípný mlíkař Dan je sympaťák.

A můj oblíbený literární seladón je Arcibaševův Sanin.
Brněnské hospody, které můžeš doporučit.

Průmyslovka, HO prumka jede.

Alterna, Mýdlo.
Co bys rád dostal na Vánoce? Už jsi někdy někomu provedl Žanda slap?

Někomu dát na Vánoce Žanda slap? Inu proč , já sem za neortodoxní svátky.

Myslíš, že je důležité udělat shyb na jedné ruce? A na dvou? A KOLIK??

Jasný, myslíš, že eště existuje něco důležitějšího?

A kolik? No to je na každém, jak potřebuje, klidně jeden, když v něm chvilu vydržíš.

Na vysvětlenou: Zdroj této obsese se skrývá v pánských sprchách na fritu.

Pokud by sis sám sebe představil jako hlavního hrdinu lezeckého filmu, co by sis vybral do soundtracku?

Šílenou komtesu. Od puberty sem ji neslyšel, a rád bych ji zas poslechl.

Věříš na horoskopy? Na osud? Na lásku na první pohled? Na předpověď počasí?

Jakožto stoupenec filosofické skepse stojím na straně přírodních věd, takže věcem jako je horoskop a osud nerozumím.

Předpověď počasí je sice úžasný obor teoretické fyziky (tady si vydělávají odborníci na strunovou teorii), ale myslím, že praktické aplikace zatím dost pokulhávají.
Takže se asi až s Velkým sjednocením dovíme, jak to s tím počasím vlastně je.

Láska na první pohled

Nejinspirativnější lezec/lezkyně.

No chtěl bych mít někdy takový koule jako má Lisa Rands. Respekt jejímu lezení!!!

Značka lezeček?

„Svaly“. Zasvěcení ví.

Týpek, co nosí stejný lezky

Co jsi praktikoval za sporty před lezením nebo nyní současně s lezením? Nějaké úspěchy?

Jojo, dlouhá řada neúspěchů v mnoha různých sportech. Hokej, fotbal, baseball, karate, kickbox…

Teď občas kolo, beach, brusle a to je tak asi všechno.
Nejintenzivnější lezecký zážitek?

Všechny jsou pro mě dost intenzivní.
Jak jsme otevřeli brány Logu na Vaňousech a tys objevil, že Nic nicuje, to bylo myslím celkem intenzivní.
Jinak zimní lezení v Tatrách, spojený s každodenním vypitím 2 litrů vína, bylo taky dost intenzivním zážitkem. Ale tam to myslím dost deformoval neustálý strach o život, který celému tomuhle počinu zbytečně přidával grády.

Kde na světě by jsi si chtěl zalézt?

Chtěl bych si někdy zalézt v Ádru, ale eště furt čekám na ty „koule“. Tož třeba až přelezu nějaký 8béčko, tak už se možná odvážím do nějaké hvězdičkové troječky.

Jakou nejstupidnější věc jsi provedl ve stavu naprosté alko/drogové intoxikace?

No myslím, že celkem vydařená blbost bylo chtít se v pět ráno projít výstavištěm BVV. Přistižen ochrankou sem byl nucen svoji prohlídku značně zrychlit. Během úskočným, plným manévrů a matoucích odboček (né úplně zamýšlených), jsem utíkal před autem ochránců. Celá taškařice pak skončila ne příliš bezpečným, zato kvapným přelézáním hrotovaného plotu s ostnatým drátem a za bouřivého povzbuzování strážců („zastav a okamžitě slez dolů, nebo zavolám „státní“, snad neměli na mysli bezpečnost!!) jsem ustál plichtu s plotem i drátem. Doma se pak blbě mamince vysvětlovalo, proč mám místo kalhot třásňovou sukni.

Jakou nejbláznivější věc jsi udělal, aby jsi zaujmul nějakou dívku?

I´m soo shy.
Překonal svůj vrozený stud a oslovil ji. Bez pádu na zem, či podobného faux pas.

Nejzábavnější rande?

Všechny byly zábavné.

Máš nějaké lezecké cíle na další sezónu?

Asi se hlavně nezranit a zkusit pár cest v 8ačkovým stupni.

Jak kloubíš lezení s normálním životem?

Co na to říct; lezení = normální život.

Nějaké motto? Vzkaz čtenářům?

rupes sunt virtutis iter

Jsem proto rád, že mohu být ve společnosti lidí, kteří jdou svojí cestou k ctnosti.

8 comments:

Anonymous said...

Hoši to už mi nedělejte takovéto gegy.Já se musím učit a teď todlecto- kdo se potem má soustředit. Čaj

Anonymous said...

slabej odvar rozhovoru s Pokacem .... 2 x opakovane není vtipné

Anonymous said...

Myslim, že je to paradní kousek. Navic Liškut a Pokač sou natolik svérázný osoby, ze to snad ani ve sve podstate opakovat nejde:)
Leosak

Anonymous said...

Ja myslím, že svérázných je tady víc, lEONe. Nechtěl bys odpovědět na pár otázek?!! :)) mára

Anonymous said...

Šulibuci určitě máte hodně volného času v tomto nečasu a tak se váš ptám: Nechtěl by někdo z Vás vytvořit pozvánku (plakát) na Štatl Cap? Rád bych se toho ujmul, ale mám státnice a fakt dost málo času a ta pokáčova měsíční krajina se moc nehodí na pozvánku na lezce. Kdyby to někdo spískal, dostane ode mne třeba dáreček:-)) (a žanda slap to nebude)
PS:Kdyžtak mi napište na cajj@post.cz Zdraví Čaj

Anonymous said...

ad anonymni - to je mi lito, ale nas zrovna tyhle otazky fakt zajimaji. ale je fakt, ze priste muzem nechat poslat na vybranou osobu otazky navstevniky blogu. jeste ale musime vybrat rozhovorovou obet. ze by byl na rade leon..?
janis

Anonymous said...

aky som ti ja klingon, boha tvojho?!

Anonymous said...

Možná nastává konkurenční boj.....nechci samozřejmě mluvit za Leona.....ale pokud mi smysly slouží Leon mi nedávno přislíbil něco jako rozhovor....ekluzivně pro Lezba.net =)
Abych Vás ovšem neochudil, uvítám Vaše dotazy na Leona na můj mail mrnustik.jan@gmail.com (předmět: Rozhovor).
Ty nejzajímavější (a samozřejmě v rámci slušných mezí) položí náš realizační tým velkému Leonidásovi. Těště se!!!
M