Samozřejmě, že péče o tělo a zevnějšek je důležitá. Tělo samý sval a šlacha, krasová móda dle Leona... Ale neměli bychom zapomínat na vnitřní stránku, duševní růst a alespoň malou sečtělost! Není totiž nic horšího než chlapec či muž, který je vnadně přilepen ke skále, zato však na zemi, je to naprostý buran a omezenec.. Samozřejmě to platí i pro opačné pohlaví, aby snad pánové nebyli uraženi. Zkrátka, péče o nitro je důležitá, a proto jsme se po článku o Krasové módě zaměřily na často opomíjené téma: Horolezecká literatura.
Opět jsme se trošku vyptávaly, sbíraly tipy a nakonec jsme vybraly několik knih, které nám byly doporučeny.
Herman Buhl - Od Alp až po Himaláje
Absolutní klasika legendárního himalájisty a alpinisty, který svými výkony předběhl dobu - sóla v Alpách, sólový vrcholový útok na Nanga Parbat. Z knihy číší obrovská energie a zápal pro lezení, radost ze života v horách, skromnost a chudé poměry (Rakousko po II. sv. válce třelo docela bídu).
Čtenář si autora "musí zamilovat" - otázkou totiž zůstává, jaký Herman vlastně byl ve skutečnosti...?
Oblíbená epizoda z knihy: V Insbruku nasedl Herman na bicykl, odjel do Bergelských Alp (přes sv. Moric), vylezl solo na Piz Badile a sestoupil - vše za jeden den, trochu se prospal a jel zpět domů. Malinko znaven usnul za řidítky a spadl do řeky !!! :-) kdo někdy jel do Morice a lezl na Badiel může ocenit tento výkon (převýšení jak kráva).
Radovan Kuchař - Deset velkých stěn
Nejznámější a nejúspěšnější československý horolezec 50. a 60. let přenesl neopakovatelným způsobem na papír všechny své zážitky z nejtěžších výstupů. Jeho kniha Deset velkých stěn se tak stala doslova kultovní záležitostí, která po svém vydání v roce 1963 ovlivnila v Československu nejednoho horolezce. Téměř povinná součást knihovny každého milovníka hor byla v antikvariátech do dnešních dní jednou z nejvyhledávanějších knih. Nesmí chybět v žádné horolezecké knihovně!
Josef Rakoncaj - K2
Poměrně slušně napsaný příběh zdolání K2 vycházející hvězdou československého alpinismu - J.R. zvaným Rákoska. Kniha byla napsána zhruba kolem roku 1985, proto je potřeba brát ji v kontextu doby.
Gaston Rébuffat - Hvězdy a bouře
Popis šesti významných výstupů severními alpskými stěnami (Grandes Jorasses, Piz Badile, Drus, Matterhorn, Cima Grande, Eiger). Kniha obsahuje také životopis a seznam nejdůležitějších prvovýstupů.
Julius Kugy - Ze života horolezce
Velmi čtivá a poutavá kniha. Julius lezl v horách od druhé třídy gymnázia do
r. 1918. V roce 1924 napsal v předmluvě své knihy: "Hory mne ještě volají. Slyším jejich hlas, když bdím, slyším jejich hlas i za snů plných touhy." ...."Vždy mne trochu mrzel výraz "horský sport". Nevyhledávejme horu jako lezecké nářadí, hledejme její duši!"
Úryvky z knihy na:
http://kalim.horolezci.cz/scr/kugy.php
Miroslav Šmíd - Ze života horolezce
(není to chybka, knihy se opravdu jmenují stejně)
Kniha, ve které jeden z nejvýznamnějších československých horolezců Miroslav Šmíd vzpomíná na celou řadu výstupů a expedic, od počátků v okolí Police nad Metují, přes první zkušenosti v Tatrách a Alpách, až po extrémní lezení na Kavkazu, v Himálaji, v Yosemitech i v Latinské Americe. Sympatické je, že Miroslav Šmíd se nehnal za výkonem, nepatřil mezi dravé lezce, nevidící před sebou nic jiného než vrchol, slávu a uznání. Radoval se z nádhery hor, fotografoval, filmoval.. Hodně z této lásky k přírodě a horám se odrazilo i v textu knihy.
Joe Simpson - Pád do ticha
(kniha i film)
Dokumentární příběh natočený podle stejnojmenné knihy Joea Simpsona. Ten se při lezení se Simonem Yatesem vysoko v peruánských Andách zranil a ohrozil tak život svůj i svého kamaráda. Jediné, co mohli udělat, bylo přeřezat lano, které je spojovalo. Simpson spadl do ledové trhliny, odkud se v bolestech, bez jídla a vody po téměř čtyřech dnech doplazil zpátky do základního tábora. Dorazil jen hodinu poté, co se Yates vydal zpět do Británie.
Příběh není jen o horolezectví a horách, je hlavně o lidské duši a síle. Návrat obou provázely smíšené reakce. Společnost byla šokovaná - Yates byl kritizován horolezeckou komunitou za porušení nepsaného pravidla - za přeřezání společného lana, což bylo prolomení tabu. Kvůli silnému psychickému tlaku na Yatese se Simpson rozhodnul jejich společný příběh publikovat, aby veřejnosti vysvětlil Yatesovo rozhodnutí a aby vyvrátil jednostranný pohled na situaci. Simpson věřil, že Yatesovo rozhodnutí zachránilo život oběma.
Josef Štyrsa - Kamarád ze skal
Mírně zbeletrizovaný příběh legendy pískovcového lezení Josky Smítka - pravděpodobně posbírané historky a vzpomínky pamětníků (supr).
Smítko lezl krátkou dobu cca 1938 - 1944, ale dosáhl mistrovské úrovně své doby a posunul dál ducha a filozofii pískovcového lezení. Po útěku z totálního nasazení se před nacisty skrýval ve skalách. Byl mučen a nakonec zastřelen v dubnu 1945 v Terezíně. Kniha je těžko dostupná.
Himalájští tygři
Absolutní klasika počátků dobývání Himalájí - především prvních dosažených osmitisícovek. Čtivé a poutavé. Vydání s ilustracemi od Buriana - umocňuje čtenářský zážitek!
Walter Bonatti - Vrchy moje vrchy
Bonati byl asi lepší alpinista než spisovatel, ale kniha prý také stojí za přečtení. Zvláště popisy některých jeho legendárních prvovýstupů podávají autentický zážitek boje s tehdejším topem alpinismu - solo prvovýstup na Bonatiho pilíři Petit Drus a tragedie na piliři Freney - Mont Blanc.
Poutavá je od něj také kniha Hory mého života.
Pat Ament - Master of Rock
Příběh Johna Gilla - amerického bouldristy, který v 60-tých letech vytyčil tehdy nepochopenou větev boulderingu a o několik desetiletí předběhl tehdejší následovníky - boulderisty. V té době kulminovalo technologické (technické) lezení, volné lezení teprve nesměle vystrkovalo růžky a to, co Gill tehdy předváděl, se mnohdy setkalo s fatálním nepochopením.
Ivan Bajo - Smiech na lane
Koncentrovaná esence lezeckého světonázoru a humoru (nebrat lezení a život tak vážně a ze všeho udělat srandu) - povídky, kreslené vtipy, zlidovělé hlášky - "Beštie s krídlami to niee fér", "Ako ti mohu napadať kameinky do polievky", "Ty ďuro ten japonský teleobjektív bohousky približuje", "Natoč sa viac z profilu" a další...=o)
Sýkora - Pískaři
Historie lezení na Broumovsku, především pohled do legendárního a démonizovaného Adršpachu. Přepsané vzpomínky pamětníků a převyprávěné rozhovory s osobnostmi a legendami Polické pánve, čtivé, burcující a motivující!
Jarda Maršík - Sasko
Nádherná výpravná kniha o lezení v Sasku z pera a fotoaparátu Jardy - velekého propagátora lezení v německé části Labáku. Psal seriál o Sasku na lezec.cz, organizoval Máj v Sasku - komunitní výjezd fandů lezení v této oblasti. Neposledně byl skvělý lezec v duchu konzervativních pravidel saského pojetí lezení na písku.
Proslul také solo prustupem cesty Big Wall na Presidenta v Labáku.
A ještě pár klasických výpravných knih založených na fotkách:
Heinz Zak - Rock Stars
Profily sportovních lezců z 90 - 2000 let, motivační inspirující.
Heinz Zak - Yosemite
Dech beroucí galerie přírodních a lezeckých krás, Mekky sportovního lezení 60-tých let.
Zajímavých knih s poutavým příběhem je samozřejmě ještě mnoho. Každý má jiné chutě a upřednostňuje jiné styly. Proto, pokud jsme na nějakou dech beroucí, úžasnou knihu, která vám přirostla k srdci zapomněly, neváhejte a pište!!!
P.S.: Ale s tím čtením to moc nepřehánějte..nechceme přece žádné knihomoly..=o)
Bára a Kolouch
9 comments:
Yves Ballu - Horolezci..o vývoji evropského lezení..zajímavé čtení..(doporučuju v případě, že máte pocit, že vaše outdoorové technické oblečení a vybavení není dost outdoorové a technické..) V.
Jéé super, tolik mi toho ještě chybí přečíst... Potěšilo mě, že jste zařadili i knihu o Joskovi Smítkovi. Těžko dostupná sice je, ale pokud by měl někdo zájem, mám ji v PDF. Jo a drobnůstka - autor je Josef ŠtYrsa.
Mějte se baby, Tatuš
Smiech na laně by měl znát každý z vás nazpaměť, to je Československá lezecká bible:-).Vlk
Pekne. Deset sten shanim po antikvariatech uz nekolik let, ale je to marnost :( Kadozpadne zivotopis bozskeho Hermanna doporucuju, realie povalecneho Rakouska jsou fakt zajimavy (treba nocni plizeni pres hranice, kdyz chteli lezt v Dolomitech) a tech veselych historek taky hafo. Moje oblibena je, jak Hermann vyhral zavod ve sjezdu, i kdyz stal poprve na lyzich. Vsichni delali obloucky, on jel rovne, vyhral, akorat si pretrhal vazy v kolene...
Petricek
asi hledaš blbě, sem tam sehnal už dva kusy, ale ten jeden se pak směnil se švihákem za hvězdy a bouře a to mi připomíná, že mi je ještě vlastně nedal....ty rockstar bych si rád dal, sem to ještě nikde neviděl....asu
A kde je Bily pavouk od Harrra?
Kdyby si někdo chtěl něco půjčit, tak mám ze zde uvedených Buhla, Kuchaře, Bonattiho + něco od Harrera, Herzoga, Rébuffata atp.
Ten Buhl je super knížka, asi nejlepší, co jsem četl.
Došlík
Zdravím toto by měl být vzkaz hlavně pro Tatuš, ale pokud by jste i někdo jiný vlastnil knížku Kamarád ze skal v pdf. Byl bych neskonale vděčný kdyby ste mi jí mohli poslat. Sháním jí už hrozně dlouho a bohužel všechny pokusy byly zatím marné.
Díky Pépi
můj mail je pepi_snb@centrum.cz
Ahoj,
máte někdo nějakou z těchto knih v pdf? budu vám velmi vděčný když se mi ozvete na dalibor.feit@seznam.cz
Post a Comment