Krátký rozhovor s Hudym

Snažil jsem se vytáhnout z Jindry Hudečka nějaké odpovědi týkající se jeho působení v Moravském krasu, neboť strávil vojnu v Brně a jeho pohled na tehdejší krasovou scénu by mohl být určitě zajímavý. Vzhledem k jeho nabitému programu to bylo dost náročné, ale nakonec jsem z něj přece jen vydoloval několik stručných odpovědí na pár otázek...

Jo a kdo nečetl reportáž Češi v Yosemitech - 28 let nazpět, tak ta je na Euroclimbing zde.Jak to fungovalo, když jsi byl v Brně na vojně?
V Brně bylo něco jako reprezentační Dukla horolezců při vojenské akademii, takže nám bylo umožněno lézt 2-3x v týdnu a o víkendu jezdit třeba do Ádru.

Pozn. Tento oddíl byl založen hrstkou nadšených lezců v roce 1956 v ŽTU (ženijní technické učiliště) Litoměřice. Později se oddíl přesunul do Brna, kde působil jako součást Vojenské akademie Brno a začal užívat oficiální název Horolezecký oddíl Vojenské akademie Brno se zkratkou HOVA Brno.  V roce 2006 se oddíl přejmenoval na jeho současný název HORIZONTAL Brno (viz http://www.ho-horizontal.cz)

Lezení na Stránské - trénink nebo hledání obtíží, či pouze zábava?
Lezení na Stránské z hlediska tréninku bylo fajn, i když výběr cest byl malý, přesto z hlediska posílení to bylo super.

Oblíbená oblast v Krase? A jezdíš sem ještě?
Sloup a Lidomorna. Když jsem závodil v Brně na motocyklech, tak jsem tam občas zajel. Při lezení jsme se snažili z hlediska tréninku spíše přelézat více cest. 

Jak jsi vnímal místní krasolezce, tehdější dění? Bylo to v pohodě? Rivalita? Kdo na tebe udělal z místních lezců dojem?
S místními jsme vycházeli velmi dobře, moc velkou rivalitu jsem tam nevnímal. Nejlépe si pamatuji na Pavla Weisera a Ivana Brycha a samozřejmě starší generaci jako Drobek atd.

Jak by jsi charakterizoval Kras?
Jako lokální oblast s několika pěknými cestami a zbytek jako domácí hřiště pro místní.


Nějaký projekt, který jsi skoro vylez, ale nakonec se nepovedlo?
Ne

Kterých cest si v Krase vážíš?
Bohužel, již si nepamatuji ani názvy většiny cest.

Je pravda, že cestu "Janzen" jsi nacvičoval půl roku a naopak Curio či Možnost volby padly za den?
Pamatuji si, že některé obtížné cesty jsem vylezl i OS, ale některé zvláště ty silové mi trvaly dlouho.

Vnímal jsi nějaký zásadní rozdíl ve stylu lezení oproti písku?
Určitě, na písku se lezly spíše dlouhé obtížné úseky, často nutno na OS z hlediska jištění. Kdežto v Krasu se spíše nacvičovalo a výběr cest nebyl takový.

Účastnil jsi se venkovních závodů v Krase, případně jaké to bylo?
Jednou jsem se zúčastnil závodu v Krase, kde jsem postoupil do nedělního finále, ovšem v sobotu jsme se tak zmazali, že jsem již v neděli nenastoupil.


1 comment:

Marek Goldbach said...

Troufalost... naprosto neobjektivní, nevýstižné zhodnocení Krasu! :)