Hranice - Mekka severomoravského boulderingu



V sobotu slavil děda Sousedík ve Vsetíně pěkné 80. narozeniny, předpověď na neděli slibovala první opravdu jarní den, takže plán byl jasný – moc se na oslavě nesejmout a v neděli si zalozit na našich oblíbených Čertových skalách u Lidečka. Bohužel, Pavlínu sklátila zákeřná bolest v krku, oslavy se nemohla zúčastnit a v neděli jsem zůstal sám s modrou oblohou… Vzal jsem psa, lezečky a odpochodoval pln elánu do okolních lesů, do míst, kde jsem si v zimě všiml několika nízkých zarostlých skalek. Brouzdal jsem rezervací Hůrka, pes honil srny a já se snažil lézt. Zdejší skalky jsou typické nízkou výškou, vysokým stupněm mechovatosti a lámavosti. Materiál buď vápenec anebo jakýsi slepenec. Pod sochou Sv. Jana, která je vztyčena na skalce nad údolím řeky Bečvy, je dokonce i možnost lézt s lanem, jsou tam natlučeny jakési kruhy, ale lezecká aktivita je zde zakázaná a nikomu to myslím ani nevadí…Já však hledal skaly ještě menší. První „pás“ asi 5 metrů „vysokých“ slepenců se nachází na úbočí rezervace Hůrka. Vylezl jsem zde dva bouldery (č. 1 a 2) a těšil se, co mě ještě čeká. Další mikropás leží podél turistické stezky (zelená značka) vedoucí od Velké Kobylanky přes Hůrku k rozcestí u bývalého hradu Svrčov. Kvalita skály je zde ještě horší než v první oblasti a tak vymýšlím pouze 2 lehké směry (boulder č. 3 a 4) a valím dál. Duše lezcova žádá změnu materiálu a já u trati Hranice – Vsetín (po zelené do Teplic nad Bečvou) nalézám perlu oblasti, poměrně kompaktní vápencové skalky. Zde tvořím šest boulderů, obtížnost se šplhá do závratných výšek, v jednom kousku dávám dokonce tři pokusy! Pes je z mé podivné aktivity značně nervózní, snaží se taky lézt, popřípadě mi schovává ponožky. No, asi by to už i stačilo, ale po cestě do Teplic vidím ve svahu převislý kus vápence! Prostoupím jej pěkným traverzem, další nápady však potlačuje chyt, co mi skočí do zubů a tak jdeme domů.
Nákresy boulderů:

Hůrka – U Kobylanky

Boulder č.1 – Stěnka 5A, SD
Boulder č.2 – Hlinitý Traverz 4
Boulder č.3 – Mechové lišty 4
Boulder č.4 – Mechová stěnka 3


Boulder č.1


Bouldery č.1 a 2


Boulder č.3


Boulder č.4 a 4a


Hůrka – U Trati

Boulder č.5 – Přes díry 5A
Boulder č.6 – Traverz 4
Boulder č.7 – Klikatá hranka 3
Boulder č.8 – Nic moc 4
Boulder č.9 – Dynamko 5B, SD
Boulder č.10 – Trapná stěnka 4, SD
Boulder č.11 – Lámavý traverz 5A


Bouldery č.5 a 6


Boulder č.7


Bouldery č.8 a 9


Boulder č.10



Boulder č.11


Neboť Hranice jsou opravdu bouldristův ráj, jdu po obědě omrknout místní viadukt, kde je z dob historických vytyčeno několik desítek boulderů (většinou traverzů po přírodních kamenech tvořících pilíře viaduktu), vzhledem k nedávné rekonstrukci celého objektu je však mnoho z nich poničených. Ale ty zbylé jsou docela zajímavé, ve stěnách jsou dokonce zatlučeny kruhy a názvy cest u nástupu ukazují k obtížnosti až VIII- nějaké klasifikace. Okolí Hranic nabízí i trošku normálnější lezení. Asi 10 km směrem na Vsetín se ve vesnici Černotín – Hluzov lozí v místním malém vápencovém lomu a není to tam tak špatné, jak to na první pohled vypadá. Pod hradem Helftýn (asi 15 km od Hranic podél Bečvy směrem na Přerov) leží 4 břidlicové plotny, které nabízejí specifické lezení na tření a poblíž Potštátu je malá, nedávno přejištěná oblástka. Trošku dále je vápenec ve Štramberku a pískovcové skalky na Vsetínsku…


Viadukt na trati Ostrava - Přerov


Názvy místních boulderů

Názvy místních boulderů


Kruh v pilíři


Naše písky

2004

Pod vlivem Haveláčových hrdinských zkazek jsme se již po roce lezení rozhodli, že bychom měli zkusit jet na písek. No a jako nejvhodnější start nám připadala účast na akci Máj v Sasku, kterou od roku 2003 „pořádá“ Jarda Maršík. Spočívá to v tom, že se první či druhý májový víkend určí oblast a bivak, tam se sejdou lezci, přes den se každý rozprchne po věžích a večer se popíjí vínko…

Teoreticky jsme byli připraveni skvěle – Haveláč mi poradil, jaké koupit smyčky a na Stránské skále mi ukázal, že se dají zakládat jako jištění, Jarda Maršík nás mailem ujistil, že i když naše jediná zkušenost s lezením na písku spočívá v překonání několika cest na Čertových skalách u Lidečka, máme bez obav přijet. Takže jsme si dali inzerát na lezce.cz ohledně odvozu a ozval se nám Rampík, který nás odvezl do Schmilky. Nevím jak Pavlínka, ale já se cítil na parkovišti ve Schmilce značně nesměle mezi těmi „pískaři“. Se zásobami jídla, vína a vody na 4 dny jsme poprvé zdolali Heilige Stiege (v jedné ruce kanystr s vodou a v druhé Rampíkovi jezevčíky) a po hodině došli do bivaku…no dojmy ohromující… okolní věže a masivy monumentální a jaksi mi nebylo jasné, jak na ně budeme lézt. Ještě první den jsme zašli na Frienstein.Všichni se okamžitě vrhli do cest a my zůstali poměrně bezradně stát, neboť Frienstein není zrovna nejmenší. Naštěstí hned vedle něj stojí malá věž s názvem Klein Amboss, na kterou vede Alter Weg za VIIb s kruhem poměrně nízko nad zemí. Navazuji se a po boji se ocitám na vršku naší první saské věže. Jako další cestu nám Jarda Maršík slovy „to si dejte, to je povinná četba, akorát pozor, ta spára k prvnímu kruhu není zadarmo“ doporučí Himmelsleiter (VIIa) na Frienstein. Pavlínka se do spáry odvážně pustí a zřejmě se jí líbí, neboť těsně pod kruhem se ji rozhodne slézt i zpátky. Zkusím to tedy já, s obtížemi překonám opravdu nepříjemnou (pro nás začátečníky) spáru, cvaknu kruh, stěnkou běžím k druhému a dobírám Pavlínku. Nad námi dvě svislé řady kramlí, mezi nimi metrová hladká stěnka, to celé vysoké asi 8 metrů – odtud název cesty – Nebeský žebřík. Úžasné lezení, dokonce založím první smyčku a vrcholovým komínem se vydrásám na vrchol rozlehlého Friensteinu. Těmito cestami jsme vyčerpali své psychické síly natolik, že jsme poprosili Romana s Lukášem a vylezli jednu cestu za nimi. Další den jsme byli tak trochu opotřebovaní a sledování Jardy Maršíka lezoucího několik hodin hranu na Teufelspitze nám poskytovalo dostatečnou výmluvu pro dopolední odpočinek. Odpoledne jsme vylezli několik cest v okolí Nonnengartenu (Hintertreppe VI, Westkante VIIa na Bruckenturm a Sudwestverschneidung VIIb na Nonnengarten na druhém). Třetí den jsme pojali jako výlet na Oberwinterbergspitze, kde jsme vylezli několik cest (Blutenstaub VIIa, Alter Weg V). Poslední den se zkazilo počasí a než se rozpršelo, vylezli jsme za Pražákama na druhém konci lana Champanienriss VIIc a Landenkarte VIIIa na Wolfspitze. Odjížděli jsme do Brna s tím, že do Saska se budeme určitě vracet…tradiční a mnohdy i téměř expediční styl lezení, dobrodružství za humny, nádherná příroda…Ten rok jsme poprvé navštívili i české písky – Ostaš, Adršpach, Teplice, Broumovské skály, ale Sasko je prostě Sasko…

Bivak
Jarda Maršík (v dolních partiích pravé hrany) a Teufelspitze
Himmelsleiter, u druhého kruhu - naše první pískařina
Landkarte
2005

Náš druhý Máj se odehrával ve Velkém Čandu, rozlehlé oblasti s hvozdy, lesy a samozřejmě skálami. Vlakem do Děčína, busem do Hřenska a pěšky do bivaku u Teichsteinu. I když je pochod do bivaku docela namáhavý, stihneme ještě v podvečer vylézt několik kratších a lehkých cest na Dunkle Wand, menší věžičku za bivakem. Při slanění si všímám lišky, která běhá u paty věže. V noci nás probouzí řev dítěte kousnutého liškou do ruky…liška zabita a odeslána na veterinu, vzteklinu nemá, byla to kojící samice…Další den se obloha zatahuje, vypadá to na déšť, jdeme na procházku i s lezeckým matrošem a nakonec vylezeme 6 krátkých cest na Kleiner Lorenztein (mimo jiné i naše první VIIc – Lotlinie a Zwischenlosung). V sobotu drobně prší, podnikáme výlet po Čandu a večer odjíždíme s Fejtou a Rampíkem zpět do Brna.
To léto stíháme ještě navštívit Hrubici, Suché skály, znovu Sasko s Lukášem a první VIIIa – Slangentanz na Backofen, Tisá a Ostrov (vykradené auto), Prachov s Rampíkem (půldenní Údolní cesta na Prachovskou jehlu), Adršpach (Policejní), znovu Ostrov a taky Bieletal (krásný Durrebielenadel a Alter weg od Perryho Smithe).
Bivak
Výhled z bivaku na Velký Čand
Výhled z bivaku na Keinstein
Hickelkopf v Sasku

Bieletal, Falkendwand

Bieletal a Durrebielenadel
Fejta v plotně na Suchých skalách
2006

Máj se konal na stejném místě jako loni, pouze počasí bylo mnohem lepší. Úžasně jsme si zalezli, zejména Südweg VIIc, NOweg VIIa na Goldstein, Märchenturmerweg VIIb na Keinstein byly nádherné. Pavlínka stihla ještě navštívit Hejšovinu a Broumovky a společně jsme strávili krásný týden na Prachově a víkend v Příhrazech.
Bivak

Pavlínka ve stěně Goldsteinu


Pavlínka u prvního kruhu další cesty na Goldstein
Märchenturmerweg - nástupový komín


Märchenturmerweg - u traverzu


Märchenturmerweg - a hurá do traverzu

lanové družstvo v Příhrazech
2007
Já pobýval až do konce května na Novém Zélandu, takže Máje v Sasku se zúčastnila pouze Pavlínka, která společně s Gábinou Fejtovou podnikla několik expedičních cest na Herringstein a Elfiturm a s Rampíkem přelezla Dynamopfeiler za VIIIa/b. Jinak jsme písku moc nedali, navštívili jsme pouze Ostaš, Ostrov, Bieletal a Labák a já měl většinou spíše tendenci bouldrovat (na Modřínu a na Boru)…no uvidíme, jak to dopadne letos, chtěli bychom se podívat více do Saska a taky do Labáku… Když to tak sečtu, přelezli jsme za ty 4 roky cca 200 cest (započítány i s cestami na druhém konci lana), maximálně VIIIb, většinou VI a VII. Pro písek je typické to, že si téměř každou cestu, kterou jsme lezli na prvním, podrobně pamatujeme, což je oproti vápnu rozdíl. Holt písek nabízí hodně mentálních zážitků. Žádní pískaři ale nejsme, bojíme se spár, lezeme většinou pouze stěnové a dobře zajistitelné cesty, i když díky tomu, že nelezeme těžké cesty, se často potkáváme i s komíny a různými žlaby a jinými odpornými formacemi (Pavlínka je ráda má…). A nikdy jsme nedali Berg Heil…

Na této pseudověži jsme byli blízko Bergheil - někdo nás předběhl o dva dny (květen 2006)

Turecko 2008

Po pečlivé přípravě jsme 13.2. odletěli z Vídně letadlem společnosti SunExpress do turecké Antalye.



Do Turecka jsme přiletěli po jedenácté večer a jelikož jsme měli předem objednaný odvoz do Josito kempu (http://www.climbingcamp-antalya.com/), ocitli jsme se již kolem půlnoci v kempovém baru a ochutnali naše první pivo Efes.


Postavili jsme stan a těšili se na ráno, zvědavi, kde to vlastně jsme. Ráno nás probudil ranní ezán z mešity vesničky Geyikbayiri, cinkot koz a řev pastevců. Po výlezu ze stanu vidíme zasněženou horu Geyiksivrisi a pásmo vápencových skal obklopujících kemp. Celý den jsme strávili na skalách okolo kempu, vyhřívali se na slunci a rozlézali se na lehčích cestách. Druhý den jsme se vydali do skal ležících o jednu úroveň výše nad kempem. Skály jsou zde mnohem vyšší a ty cesty…nádhera. Zkoušíme naše první krápníky (cesta Saxofon,7+)

a několik kratších cest (nádherná Drill Instruktor 7+/8- a asi 5 dalších cest). Cestou zpátky jsme se stavili na výtečného grilovaného pstruha – alabalik v podivně provizorně vypadající hospůdce u cesty u horních skal. „Hospoda“ se ukázala jako velmi příjemnou, s přátelským majitelem, jeho ženou a dcerkou.



Večer se shodujeme na tom, že bychom měli zkoušet i těžší cesty (což u nás znamená něco kolem 8) a lézt je na on-sight, maximálně na 2 pokusy. Třetí den lozíme opět dole u kempu a zjišťujeme, že i zde jsou cesty krásné. Přelézáme první cestu za 8 (pěkný, silový krápník) a mě se povede i první osmička na on-sight (docela boj…). Odpoledne jedeme stopem nakoupit do vesnice Cakirlar (cca 10km dolů směrem do Antalye). Večer se pěkně zničeni domlouváme, že další den dáme odpočinek s tím, že ráno ještě trochu polezem a pak pojedeme na trhy dolů do vesnice.
Ráno je docela hnusné počasí, ale lézt se dá, tak míříme k Pavlínčinu včerejšímu pytli, cestě Camelita. Těsně pod cvakáním čtvrté expresky Pavlínka padá a možná i díky mému špatnému jištění (malý prokluz) tvrdě naráží do skály a dnešní lezení končí, naražené koleno a ruka… Jedeme tedy stopem na trhy (5km dolů do vesnice) kde si kupujeme zeleninu a pomeranče a pokoušíme dát si oběd. Všude okolo restaurace v plastových stanech, kde u vchodu na píckách pečou stařenky placky, chleba a burky. V první restaurace narážíme na jazykovou bariéru a nakonec skončíme u chleba s kozím máslem a čajem. No nic, zkusíme druhou (kde berou i kreditkartu), necháme si ukázat co mají a konečně dostáváme vytoužené dobroty a double čaj (čaj se řekne turecky čaj).



K večeru jdeme zpět do kempu a Pavlína je v depresi, bolí ji ruka i noha. Sněží, míjí nás auta jedoucí z horní vesnice, všechny mají na předním skle postavené velké sněhuláky. Večer potkáváme v baru děcka z Chřibů, tak ochutnáváme slivovicu a vzpomínáme na Chřibského Hnědáka. Další den sněží, takže si čteme v baru, ale jakmile se na chvíli k večeru vyčasí, vylezeme dvě lehké cesty u kempu a pak jdeme na krátký výlet údolím říčky nahoru do vesnice. Večer nám Moraváci doporučují na další den sektor Mevlana, který je v závětří a kde jsou krásné dlouhé cesty. V noci je pod bodem mrazu, což naše spacáky Deuter vůbec nezvládají. Ráno nás ale probouzí slunce a jdeme do Mevlany, kde je lezení opravdu úžasné . Rozlézáme se na 35 metrů dlouhé cestě Ala Daglar za 7+/8- a pak oba dva vylezeme po jedné cestě za 8+ a několik dalších lehčích cest. Jsme v celém sektoru téměř sami, pak se objevuje i Jelen s Márou a potkáváme i partu z lezec.cz. Dolézáme se v cestě, o které si myslíme, že je za 7 a dost nás překvapuje, že v tom pořád sedíme…no nic, jdeme do Pinar Alabalik, což je pstruží sádka s luxusní restaurací, kde jsme jediní hosté, kolem nás běhá skupinka číšníků a já se bojím, že se nedoplatíme (jídelní lístek s cenami jaksi nemají). Nakonec je z toho výborná večeře pro oba za pouhých 14 euro i s pivama a předkrmem. Supr. Jdeme do kempu a Jelen nám v baru říká, že ta naše dolezová cesta je Türkiye´ye, 8+/9-. No to je výzva. Ráno slibuje další krásný den a tak míříme znovu do Mevlany. Rozlézáme se opět v dlouhé a krásné cestě Rigolos za 7+/8- a pak Pavlínka vyleze Türkiye´ye na RP. Wov…tož to taky vylezu. Pak ještě 8+ RP a 8 flash a je z toho mega úspěšný lezecký den. Jdeme to oslavit do hospůdky, tentokrát zkouším kousky kozího masa a Pavlínka si dává kofty.

Další den jsme již fyzicky i psychicky vyčerpáni, přesto ale jdeme do horních sektorů a dáváme si dlouhou cestu Siesta. I když je to pouze 7+, bojuju v tom dost a Pavlínka to ani nedolézá. Posbírám tedy expresky a jedeme stopem do Antalye, abychom si oddechli. Já jsem trochu nervózní z toho, že vyjíždíme až kolem čtvrté hodiny odpoledne a způsob návratu do kempu se mi zdá nejistý, nu ale co už. Expres stopem (což je v Turecku pravidlem) jsme za hodinu v centru tohohle přímořského města se 600 000 obyvateli, prohlížíme si rozkopané staré město, dáváme si večeři a snažíme se nalézt zastávku busu jedoucího do Cakirlar. Stojíme půl hodiny u nějaké zastávky bez označníku, kolem nás proudí zběsilá místní doprava a my marně vyhlížíme minibus 54 či 56. Žádný však nejede a nakonec se nás ujímá mladá učitelka, zastavuje autobusy, ptá se řidičů a odvádí nás na správnou zastávku. Tahle příhoda přesně demonstruje ochotu místních lidí, s kterou jsme se potkávali téměř všude, což se potvrzuje i při zpátečním nočním stopu do kempu.
Rozhodujeme se, že to další den zabalíme a pojedeme do Olymposu, přibližně 70 km na jih. Zde se nachází starobylé ruiny přístavu a druhá nejvýznamnější lezecká oblast regionu. Chceme změnit prostředí. Ráno se sbalíme, jedeme stopem do Antalye a na benzínové pumpě čekáme na autobus (ty zde staví kdekoliv někdo čeká). Za hodinu vystupujeme na křižovatce k Olymposu a stopem na korbě dodávky sjíždíme serpentinami dolů k moři. Vstupujeme do národního parku a jako první nás udeří svěží vzduch a týpek omývající motorku v řece. Ubytováváme se v Kadirs Tree House,



který je nyní mimo sezónu kromě místních dělníků prázdný. Samozřejmě nám okamžitě nabízí nocleh v klimatizovaném pokoji, odoláváme však a ubytováváme se v pokoji pro 4 lidi (jsme zde však sami) bez klimatizace, zato však za pouhých 15 lir (asi 200 Kč) i se snídání a večeří. Jelikož je ještě světlo, tak jdeme k moři, celé to působí podivně, prázdné hospody, místo čekající na sezónu, kdy přijedou backpackeři. Avšak ruiny přístavu Olympos, kde se po zaplacení vstupního poplatku 4 lir procházíme a obdivujeme zarostlé trosky dávné civilizace, nás přesvědčují, že jsme na dobrém místě. Večer u vynikající večeře se seznamujeme s místními lezci, kteří nám doporučují úplně nový sektor, který ještě není v průvodci. Zdejší lezci zde tráví zimu a dělají za peníze majitele kempu nové cesty. Borci jsou od pohledu sympatičtí. Je zde Öztürk Kayikci (autor lezeckého průvodce po Antalyi - www.ozturkkayikci.com/), Günes a další, kteří tady hledají „azyl“ poté, co oblast Geyikbayri „obsadili“ Němci - majitelé kempu Josito.
Ráno jdeme do nového sektoru Vadi, kde přelézáme v naprosté samotě téměř všechny cesty, z nichž čtyři byli opravdu krásné. Večer se marně snažíme nalézt chiméry, věčné plameny, které jsou hlavní atrakcí sousední vesnice Cirali. Další den zkoušíme dvě cesty v sektoru Cennet, který se nachází přímo nad mořem a jehož kolmé a hladké stěny snad nařezal meč samotného Dia. Značně unaveni jdeme na pláž, kde popíjíme víno a dokonce se i koupeme.


Rybáři, ohně, tlustý Turek a hora Olympos se zasněženým vrcholem na pozadí, to vše nás utvrzuje v tom, že zůstaneme déle. Po cestě do kempu se snažím sundat ze stromu zalétlou slepici, která odlétá na střechu a místní babička mi za to dá náruč pomerančů.

Ráno se ale rozhodujeme, že zítra pojedeme zpět do Geyikbayiri, budeme spát v jiném, menším, tureckém kempu Climbers Garden ( http://www.climbersgarden.com/). Jdeme si zalézt do místních převisů a obdivujeme, jak Günes dělá novou cestu (kl. 9) odspodu…


Další den již sedíme v autobuse do Antalye a odpoledne se ubytováváme v Climbers Garden, což je původní kemp, který tady byl před Josito kempem. Je blíže ke skalám, je levnější (4 eura na osobu ve stanu) a je mnohem domáčtější než poměrně komerční Josito. Hned se nám tam moc líbí. Zkoušíme si se sympatickou majitelkou dojednat na dalších pár dní půjčení auta, to však nevychází a tak ráno odjedeme stopem do Antalye, půjčíme si auto na čtyři dny (to znamená až do odletu) a vyrážíme na poznávací zájezd po místních ruinách. První den navštěvujeme Perge, Aspendos a Side. Poměrně zachovalé ruiny jsou opravdu impozantní, ze Side nás vyhání turečtí prodavači cetek, koupeme se v moři a jedeme zpět do kempu. Následující dva dny dopoledne lezeme a odpoledne jezdíme na výlety. Cesta je to vždy dobrodružná, neboť Turci moc neuznávají pravidla provozu. Navštívíme Termessos, což je vysoce v horách položené starobylé město, jeskyně s nejstarším doloženým místním osídlením, pláže poblíž Antalye. Již se blíží den odjezdu, dopoledne ještě visíme v cestě Push Bush za 9- (málem jsem to dal OS…)

a pak již jedeme na letiště, kde vracíme auto bez poklice a řadíme se do fronty německých golfových důchodců, abychom za mohutných poryvů větru přistáli po sedmnácti dnech vydařené dovolené ve Vídni.

Aspendos

Hlavní atrakcí tohoto místa je zachovalý amfiteátr z druhého století n.l. s hledištěm pro 7 000 lidí, kde se dodnes hrají divadelní představení. Avšak i ostatní, méně zachovalé zbytky osídlení jsou zajímavé, zejména pozůstatek obřího akvaduktu (15 km dlouhého) je opravdu obdivuhodný. Historie tohoto města se datuje do pátého století před Kristem.




Termessos

Město rozložené ve výšce 1050 na úpatích pohoří Taurus. Ruiny města se nachází v národním parku Bey. Známá historie města se datuje od dob Alexandra Velikého, který město neúspěšně obléhal v roce 333 před n.l. V pátém století n.l. nastal úpadek tohoto města. Nachází se zde amfiteátr, gymnázium, agora, zbytky domů, podzemní zásobníky na vodu a stovky úžasných sarkofágů. Rozhodně doporučujeme za návštěvu. Symbióza horské přírody a starobylých, ale stále zachovalých ruin, nás ohromila. I když i ostatní města stála za návštěvu, tohle bylo rozhodně nejzajímavější.








Perge

Další z historických míst, zaujal nás zde zejména poměrně dochovaný stadión pro 12 000 diváků a prodavačky historických cetek.



Side

Starobylý přístav, kde se neschováte před hordou prodejců blbostí. V sezóně to zde musí být děsivé.







Olympos

Bývalý přístav, jedna z významných památek regionu, opředená spoustou starodávných mýtů. Město ovládali piráti, Římané, Benátčané, Janovští rytíři, sultáni. Momentálně je atraktivním díky své přes tři kilometry dlouhé pláži, která je i domovem vzácných želv (Caretta Carettas – viz obr.)